ANASAYFA        I        KLİNİĞİMİZ      I        DİŞ SAĞLIĞI & HASTALIKLAR        I        İLETİŞİM
 
 
  İmplantoloji...

İmplant kelimesinin anlamı nedir?

     “İmplat” Fransızcadan türemiş bir kelimedir. Anlamı  ise bir fonksiyon elde etmek amacıyla organik veya inorganik bir cismin uygun bir yere yerleştirilmesidir.
Tıpta ise implantasyon, herhangi bir sebeple kaybedilmiş bir dokunun yerine yapay yolla elde edilmiş bir materyalin vücut içerisine yerleştirilmesi anlamına gelir.

İmplant (diş ekme) nedir?
Dental implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

İmplant uygulamasının faydaları nelerdir?
           İmplant tedavisi, rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. Eksik dişler tamamlanırken, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.
Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldıracaktır.

İmplant'ların çeşitleri nelerdir?
          Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde    en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

İmplant tedavisi  uzun ömürlü müdür?
              Güvenli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1800'lü yılların başından beri sürmektedir. Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakın, 35-40 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar vardır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi dişhekiminiz size verecektir.   

İmplantlar hangi durumlarda kullanılabilir?
İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?
İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?
Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Ameliyat sonrası, diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir ağrı olabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek bu ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak'alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.
Sizlerin diğer hastalarımıza, implant tedavisinden sonra nasıl hissettiklerini sormanızı isteriz. Doktorunuz Cem EROL ve ofis ekibimiz kendinizi rahat hissetmeniz için herzaman yanınızdadır.

Toplam tedavi süresi ne kadardır?
İmplant operasyonlarının günümüzde sadece 10 dakika içinde yapılması bile mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki 2 veya 3.ayda işlem bitirilir. Bu süre zarfında geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebileceksiniz.


İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?
Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak amacıyla ilk 2-3 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun geçici bir protez yaparak sizi dişsiz bırakmayacaktır. Daha sonra kalıcı dişler implantlarınızın üzerine monte edilerek tedavi sonlandırılacaktır.

İmplantların temizliği önemli midir?
Evet. Hem de çok önemlidir. İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu belirtmek isteriz. İmplant temizliği normal dişlerin temizliğinden pek de farklı değildir, temizlik yöntemleri hakkında diş hekiminiz size ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımıdır.

İmplant üstüne yapılacak protezler nasıldır?
İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tiplerde olabilirler. Bunlar, kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları vardır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

Eksik her diş için 'bir' implant gerekir mi?
Hayır. Eğer eksik diş sayısı '1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?

Uygun implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir ihtimal yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 3 ay içinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?
Ülkemiz insanlarının gelir seviyesine göre bir miktar pahalı kalmaktadır. Ancak hastalarımıza verdiğimiz fonksiyon zenginliği ve estetik katkılar göz önüne alınırsa harcanan paralar kesinlikle karşılığını vermektedir.Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye ihtiyaç duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir. Implant yerleştirme işleminin karmaşıklığı hastanın ağız içi durumu ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir.

İmplant tedavisi nerede ve nasıl yapılır?
Uygun donanıma sahip muayenehaneler başta olmak üzere poliklinikler ve hastahanelerde bu tedaviyi yaptırabilirsiniz. Ancak uygulama yapacak doktorun yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir.

İmplant tedavisinde karşılaşılabilecek riskler nelerdir?
Tıbbi müdahalelerin hepsinde “komplikasyon” diye adlandırdığımız sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. İmplat ameliyatlarından sonrada bu riskler mevcuttur. Ancak ekstra bir sorun yoktur. En sıklıkla gördüğümüz erken dönem komplikasyonu “enfeksiyon” dur. Sigara içiyor olmakta komplikasyon riskini artırmaktadır.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

Alt çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar:
Genelde alt dişlerinin tamamını kaybetmiş hastaların en büyük sorunu protezlerinin ağızda durmamasıdır. Ayrıca “vuruk” diye adlandırdığımız ağrılı sorunlardan bıkarlar.Bu gruba uygulanacak alternatifli implant operasyonlarıyla hastların yaşam kalitesi inanamayacakları kadar arttırılmaktadır.
Üst çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar:
Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da sabit protezin verdiği tat alma duygusunu asla vermezler. Farklı sayıda uygulanacak implantlarla bu konfor hastalara iade edilmektedir.
Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar:
Bu grup hastalarda ise ağız içine konan büyük ve hoş olmayan görüntüye sahip(kancalı)protezler ciddi sıkıntılar çıkarmaktadır. Genelde bir bölgeye 2 veya 3 implant ile bu protezlerden kurtulmak çok kolay hale gelmiştir.
Tek bir dişini kaybetmiş hastalar:
Klasik diş hekimliği hizmetlerinde tek diş yapabilmek için boşluğa komsu sağlam 2 diş kesilip ufaltılmaktadır. İmplantlar bunu yerine ciddi rakiptirler ve çok sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Bütün implantlar başarılı mı?
Genel başarı oranı düşünülürse evet, artık implant başarı oranları %97’nin üstüne çıkmıştır. Ancak şunu kabul etmek gerekir ki her insan birbirinden farklıdır ve uygulanacak operasyonlarda hekimin bilgi ve becerileride devreye girmektedir.

Hastanın yaşı implant uygulamasında sorun mudur?
Hayır. Önemli olan genel sağlık durumunda operasyon için bir engelinin bulunmamasıdır. Doğru plan ve teknikle her yaşta insana implant uygulanabilir.

Vücudum implantı reddeder mi?
Çok uzun yıllar önce sorun olan bu konu günümüz teknolojisinde hemen hemen tamamen ortadan kalkmıştır.

İmplantlar kanser yapar mı?
Hayır. Bugüne kadar yapılmış araştırmalar böyle bir sonuca varmamıştır.
Özetlemek gerekirse;
implant tedavilerinin dezavantajı sadece maliyetinin biraz daha fazla olmasıdır.

Avantajları ise;
Daha iyi estetik görünüm
Konuşma bozukluklarının düzelmesi (diş eksikliğine bağlı)
Çiğneme fonksiyonunun geri kazanılmış olması
Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
Rahat beslenmeye bağlı olarak daha sağlıklı bir sindirim sistemi
Mide ağrılarından kurtulmak

 

 

 
 
 
© 2011 Dr. Cem EROL Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği, tüm hakları saklıdır.